Portret hejtera internetowego

  • Baza wiedzy

    04-08-22

    Hejt w internecie z reguły nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką. Najczęściej tego rodzaju komentarze tworzą osoby, które bronią swojej anonimowości za wszelką cenę i nie znają się na temacie, na który się wypowiadają. Jak rozpoznać hejtera i jak poradzić sobie z tego rodzaju wiadomościami?

    Hejterzy internetowi – jak ich rozpoznać?

    Jak wygląda typowy portret hejtera internetowego? Taka osoba tworzy swój profil bez ujawniania jakichkolwiek istotnych, personalnych informacji. Z reguły nie podpisują wypowiedzi swoim nazwiskiem, na próżno można szukać zdjęć profilowych lub oznaczeń na postach znajomych. Komentując różnorodne treści, korzystają z mowy nienawiści. Stygmatyzuje ona i dyskryminuje osoby publikujące dane posty - głównie poprzez atakowanie i umniejszanie przekonaniom oraz przekazywanym wartościom.

Portret hejtera internetowego

Jak sobie radzić z hejtem w sieci?

Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że wypowiedzi hejterów nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Warto zadać sobie pytanie czy osoba komentująca dysponuje wiedzą na dany temat. Jeśli nie - wypowiedź można po prostu zignorować. Częstym pomysłem jest dyskusja z hejterem. Zdecydowanie tego postępowania należy unikać. Sprowokuje ono jedynie większą ilość krzywdzących wypowiedzi. Warto też nauczyć się racjonalnego stawiania granic oraz korzystania ze wsparcia najbliższych osób.
Najzdrowszym rozwiązaniem będzie z pewnością zgłoszenie hejtu administratorom danego serwisu. Pseudonim to jedynie pozorna ochrona - moderatorzy mogą podjąć stosowne środki, które sprawiają, że hejter nie jest bezkarny.

internetowy hejter portret

Hejterzy internetowi to z reguły osoby, które mają wyjątkowo niską samoocenę. Poprzez umniejszanie innym osobom, próbują się oni dowartościować i zakryć własne wady i braki. Często wiąże się to z zazdrością i poczuciem braku przynależności do jakiejś konkretnej grupy. 

Czasem celem hejterów jest zdobycie popularności. Liczą oni na to, że negatywne wypowiedzi na profilach sławnych osób, przysłużą się im i umożliwią wybicie się czyimś kosztem. Takie tanie sensacje jednak nigdy nie przynoszą pozytywnych rezultatów. 


Autor: Julita Jabłońska

Komentuj artykuł