Mowa nienawiści a wolność słowa

 • Baza wiedzy

  22-08-22

  Można powiedzieć, że obecnie żyjemy w czasach, w których nasza wolność nie jest absolutnie niczym ograniczona i nie jest ona także niczym skrępowana. Śmiało więc możemy powiedzieć, że żyjemy w czasach absolutnie najlepszych. Jednocześnie wolność słowa jest pojęciem, które nie jest rozumiane w odpowiedni sposób. Okazuje się bowiem, że z wolności słowa nie każdy z nas umie korzystać, a co gorsza pojawiła się dodatkowo mowa nienawiści. Wobec tego, czym jest mowa nienawiści?

  Mowa nienawiści a edukacja

  Mowa nienawiści to jedno z największych przekleństw naszych czasów. Jest to nadciąganie wolności słowa do jej maksymalnych granic i usprawiedliwianie tym samym krzywdzących słów jakie zostały przez nas wypowiedziane. W kwestii mowy nienawiści najważniejsza jest i zawsze będzie edukacja. To dzięki niej możemy poznać jakie skutki niesie za sobą mowa nienawiści, a także w jaki sposób można najskuteczniej odróżnić ją od wolności słowa.

  Mowa nienawiści a środki masowego przekazu

  Czym jest mowa nienawiści? Otóż wystarczy tylko spojrzeć na środki masowego przekazu. Telewizja czy Internet pełne są dobitnych przykładów, które pomogą nam zrozumieć, czym dokładnie jest wspomniana już mowa nienawiści. Oczernianie, wyszydzanie czy też wyśmiewanie to jedne z jej form. Mowa nienawiści potrafi być wyjątkowo krzywdząca.

Czym jest mowa nienawiści?

Mowa nienawiści a prawa człowieka

Mowa nienawiści tak naprawdę jest złamaniem praw człowieka oraz złamaniem ogólnych zasad jakie obowiązują w kwestii wolności słowa. Wyraźnie został bowiem zaznaczone, że przez wolność słowa nie możemy naruszać wolności i dobrego imienia innych osób. Mowa nienawiści jest więc tego wyraźnym zaprzeczeniem.

Mowa nienawiści a konflikty społeczne

Mowa nienawiści prowadzi do wybuchu wielu konfliktów społecznych. Ma ona bowiem wyjątkowo opiniotwórczą moc, co jest jednym z największych zagrożeń dla poszczególnych grup społecznych w naszych czasach. Wobec tego powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, by zapobiegać mowie nienawiści i odpowiednio na niąreagować.


Autor: Julita Jabłońska

Komentuj artykuł