Hejt w internecie – czy jest karalny?

  • Baza wiedzy

    01-09-22

    Hejt w internecie to niestety coraz popularniejsze zjawisko, w obliczu którego coraz więcej osób nie jest się w stanie uchronić. Wiele osób czuje się bezkarnym, oceniając innych w sposób niecenzuralny, krytykując ich bezzasadnie i świadomie lub nie, wywierają na tej osobie bardzo duży negatywny wpływ psychiczny. Czy jednak faktycznie nie jesteśmy w stanie ochronić się przed hejtem? Czy jest on karany w polskim prawie? 

    Hejt na portalach społecznościowych – czy jest karalny?

    Zacznijmy od zjawiska, z którym najczęściej spotykają się internauci skupieni wokół swoich ulubionych portali społecznościowych. Czy obraźliwe komentarze, posty czy wiadomości mogą być w jakikolwiek sposób pociągnięte do odpowiedzialności karnej? Niestety kodeks karny nie definiuje w sposób precyzyjny zjawiska hejtu, co w dużej mierze utrudnia łatwe interpretowanie i identyfikowanie tego typu zachowań. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby obrażające innych w social mediach mogą zostać ukarane, szczególnie w momencie, gdy takie treści publikują pod swoim nazwiskiem. Wszelkie formy nietolerancji, nienawiści lub znieważania mogą stanowić podstawę do dociekania swoich racji przed sądem. 

    hejt internet karalny
Hejt w internecie – czy jest karalny?

Hejt na blogach i vlogach – czy jest karalny?

Podobnie jak w przypadku portali społecznościowych, większość z nas spędza dużo czasu na obserwowaniu poczynań ulubionych blogerów czy vlogerów. Czy te osoby są bezkarne, publikując swoje treści? W żadnym wypadku. Jeśli ich wypowiedzi bądź treści autorstwa takich osób stanowią publiczne znieważenie Narodu, Prezydenta, przedstawicieli obcego państwa lub znaków i symboli narodowych, na podstawie materiału dowodowego, którym jest film bądź wpis blogowy, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. 

Hejt w komentarzach pod artykułami – czy jest karalny?

W dzisiejszych czasach nie jest wyzwaniem zidentyfikować personalia osoby, która pod nickiem stara się obrazić innych w komentarzu pod artykułem czy na forum internetowym. Podobnie jak w przypadku hejtu na serwisach społecznościowych, w blogach czy vlogach, również komentarze stanowią bardzo realny powód do tego, by odpowiedzieć za swoje lekkomyślne komentarze przed sądem. Pomówienia, znieważenie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa, nawoływanie do rasizmu czy złośliwe niepokojenie są formami, które zostały zdefiniowane w polskim prawie jako czyny zagrożone karnie. 


Autor: Julita Jabłońska

Komentuj artykuł