Kampania społeczna

W ramach projektu „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie” organizowane są kampanie społeczne, mające na celu sprowokowanie publicznego dialogu na temat problemu hejtu i nienawiści w sieci na terenie subregionu zachodniego. Cel ten jest realizowany poprzez monitoring lokalnych portali internetowych, działania edukacyjne w szkołach średnich i gimnazjalnych oraz kampanie społeczne.
 
Realizowane przez Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK kampanie opierają się na oddolnych pomysłach wypracowanych przez uczniów, nauczycieli i pedagogów ze szkół, w których wcześniej przeprowadzono od września 2014 roku warsztaty z zakresu mowy nienawiści i hejterstwa w Internecie. 
 
W wypracowaniu kampanii brali udział pedagodzy wszystkich szkół uczestniczących w projekcie, czyli są to: w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im Powstańców Śląskich oraz V Liceum Ogólnokształcące; w Żorach III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta; w Raciborzu: Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza; w Jastrzębiu-Zdroju: I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz V Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II.
 
W przygotowanie prezentowanych projektów zaangażowani byli uczniowie: Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku, V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu,Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu Zdroju oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach. Uczniowie przygotowywali materiały kampanijne podczas warsztatów prowadzonych przez Mariolę Jakacką.
 
Głównymi działaniami kampanii jest opracowanie ulotek, plakatów, wlepek, sesji fotograficznych czy zakładek do książek które mają trafić do rodziców, placówek oświatowych i lokalnych społeczności. Opracowano również warsztaty, filmiki oraz Odę do rodziców - zestawienie istotnych z punktu widzenia młodych ludzi myśli i rad, które chcieliby by rodzice szanowali i respektowali. Planowane jest także między innymi wykonanie murali w miejscach publicznych.
Głównymi autorami kampanii są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, co jest wielkim atutem kampanii. Wszystkie materiały i treści są wynikiem działań opierających się na współpracy, dyskusjach, propozycjach uczestników. Taka oddolna inicjatywa zawsze bardziej trafia, szczególnie do rówieśników, gdyż posługuje się ich własnym językiem i formami.
 
Część kampanii społecznych jest realizowana na terenie wszystkich placówek, a część dotyczy konkretnych oddziałów ze względu na specyfikę działań. Dzięki tym wszystkim działaniom tak naprawdę projekt nie zakończy się, tylko będzie żył nadal, przynosząc wymierne efekty i korzyści nie tylko uczniom, ale też ich rodzicom i nauczycielom.
 

24 czerwca 2015 odbędzie się w rybnickiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece im. Konstantego Prusa konferencja "Palące słowa. Mowa nienawiści i hejterstwo w Internecie". Będzie to konferencja podsumowująca projekt, podczas której, wśród wielu wyśmienitych prelegentów wystąpi również młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich ze spektaklem profilaktycznym „Ludożercy”. Spektakl dotyka problemu internetowego świata, który wraz z dobrodziejstwem niesie wiele zagrożeń.

W ramach projektu powstała również specjalna publikacja, poświęcona mowie nienawiści i hejterstwu w Internecie, którą można pobrać TUTAJ.